Atopowe zapalenie skóry u dziecka - czym smarować?

Atopowe zapalenie skóry u dziecka - czym smarować?

Atopowe zapalenie skóry (inaczej nazywane AZS lub egzemą) może pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej występuje u niemowląt i dzieci. Należy pamiętać, że głównym zadaniem skóry jest ochrona organizmu przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak bakterie czy alergeny. AZS to przewlekła choroba zapalna i zaburzenie funkcjonowania skóry jako bariery ochronnej, a dokładnie jej zewnętrznej części, czyli naskórka. Wynikiem atopii jest rozluźnienie połączeń pomiędzy komórkami i zanik ochronnej warstwy lipidowej, czyli tak zwanego płaszcza lipidowego. Jest to schorzenie, którego nie można całkowicie wyleczyć, a wszelkie podejmowane działania mają za zadanie złagodzić pojawiające się, uporczywe objawy.

Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci

Pierwszymi i zarazem najbardziej charakterystycznymi objawami wskazującymi na wystąpienie u dziecka atopowego zapalenia są: nadmiernie wysuszona i podrażniona skóra, zaczerwienienie (szczególnie na policzkach) oraz silne swędzenie. Zmiany mogą występować na całej powierzchni ciała, jednak najczęściej u starszych dzieci obejmują zgięcia łokci oraz kolan. U niemowląt zaczerwienienie, grudki i pęcherzyki występują głównie na owłosionej skórze głowy, czole i policzkach.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

AZS jest chorobą spotykaną zdecydowanie częściej u małych dzieci aniżeli u dorosłych. Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie zostały jednoznacznie określone, jednak obecnie uważa się, że za jej wystąpienie odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Ryzyko pojawienia się u dziecka tej choroby drastycznie wzrasta, kiedy zmagają się z nią rodzice. Istotną rolę odgrywają również bodźce środowiskowe, które mogą warunkować ujawnienie się bądź zaognienie choroby. Należą do nich: kurz, roztocza, różnego rodzaju alergeny czy zanieczyszczenie środowiska. AZS to składowa czynników genetycznych, środowiskowych oraz immunologicznych przy jednoczesnym braku bariery ochronnej naskórka. W przypadku atopii problem polega bowiem na nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego na dawki alergenów, z którymi stykamy się każdego dnia.

Pielęgnacja skóry niemowląt przy AZS

W związku z tym, że egzemy nie da się wyleczyć ani całkowicie wyeliminować jej przyczyn, najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja. Najtrudniejszym i najbardziej uciążliwym objawem, szczególnie dla niemowląt, jest silne swędzenie skóry. Może ono wywołać niepokój, drażliwość, a nawet bezsenność. Łącznie wpływa to natomiast na podwyższenie poziomu stresu, którego skutkiem może być zaostrzenie objawów choroby. Dodatkowo drapanie swędzącej rany może prowadzić do wtórnych zakażeń, które w następstwie trzeba będzie leczyć silniejszymi lekami sterydowymi. W takim przypadku skuteczne zredukowanie zaczerwienienia i świądu jest szczególnie ważne. Pomogą w tym maści i kremy przeciwzapalne, gdyż natłuszczą cerę i uzupełnią ochronną warstwę lipidową naskórka. Są one wsparciem dla delikatnej skóry dziecka, pozbawionej odpowiedniej bariery ochronnej przeciw działaniu czynników zewnętrznych. Odpowiednio dobrane maści, które stosuje się przy atopowym zapaleniu skóry, mają działanie nawilżające i stymulujące regenerację. Najlepiej sprawdzają się tutaj kremy półtłuste i tłuste bez konserwantów oraz dermokosmetyki. W naszym sklepie znajdziesz między innymi emulsje do twarzy stworzone jako pomoc w leczeniu cery z AZS.

Działania prewencyjne pomocne przy AZS

Pozbawiona naturalnej bariery ochronnej skóra dzieci cierpiących na AZS wymaga szczególnej uwagi oraz specjalnego traktowania. W związku z uporczywym przesuszeniem i świądem zmusza do ciągłego drapania - staje się nie tylko przykrym nawykiem, ale również może prowadzić do zakażeń, którym od okresu niemowlęcego trzeba przeciwdziałać. Myśląc o pielęgnacji, należy mieć na uwadze kilka istotnych czynników. Kąpiel dziecka nie powinna być dłuższa niż 5-10 minut, a temperatura wody - nie przekraczać temperatury ciała (może być delikatnie niższa). Preparaty do pielęgnacji muszą być przeznaczone dla cery ze skłonnościami do alergii, a po kąpieli poleca się wybór silnie nawilżających i natłuszczających. Podczas wycierania dziecka należy unikać tarcia i robić to szczególnie delikatnie. Odzież dla dzieci z AZS powinna być wykonana z materiałów miękkich, niepodrażniających skóry, co dotyczy również środków piorących. Jeżeli natomiast wybierasz się z dzieckiem na basen, wybierz kompleks z wodą ozonowaną, gdyż chlor również działa drażniąco. Atopowe zapalenie skóry jest uciążliwe, ale można sobie z nim poradzić. Wystarczy świadomie wybierać bezpieczne i sprawdzone preparaty.