Kremy na zmarszczki, kiedy zacząć ich używać?

Kremy na zmarszczki, kiedy zacząć ich używać?

Zadbana i pełna blasku cera jest jednym z elementów, które najbardziej wpływają na nasz wygląd i ogólne samopoczucie. Niestety z biegiem lat na skórze w coraz większej ilości pojawiają się niedoskonałości, przebarwienia i zmarszczki. Choć ich ilość i czas pierwszego pojawienia się zależne są od wielu czynników, m.in.: od genów, sposobu życia, aktywności fizycznej możemy zapobiegać ich powstawaniu, stosując odpowiednie do tego problemu kosmetyki. Kiedy jednak zacząć je stosować? Czy lepiej jest zapobiegać ich powstawaniu, stosując kremy na zmarszczki już w młodym wieku, czy lepiej też poczekać z aplikacją tych substancji do momentu, w którym pojawią się pierwsze oznaki starzenia? Wiele kobiet boi się stosowania „ciężkich” kremów w młodym wieku w obawie, że przeciążą one delikatną skórę. Jak więc powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja przeciwzmarszczkowa twarzy?

Powstawanie zmarszczek

Głównym czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na powstawanie zmarszczek, jest zmniejszona ilość kwasu hialuronowego. W początkowych latach życia związek ten obficie występuje w skórze, niestety z biegiem lat jego ilość znacznie spada. A to w połączeniu z osłabioną syntezą kolagenu powoduje utratę elastyczności skóry. Z wiekiem też fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen zmniejszają jego wydzielanie. Efektem tego jest wolniejsza regeneracja skóry. Czynnikami zewnętrznymi wpływającymi na powstawanie zmarszczek są również ruchy mimiczne i grawitacja. Działania tej ostatniej nieubłaganie powodują, że dojrzała skóra, która wskutek zachodzących w niej z wiekiem zmian chemicznych jest bardzo wrażliwa i zaczyna ciążyć ku dołowi, powodując w ten sposób zmarszczki.

Najczęstsze typy zmarszczek

Zmarszczki dotykają każdą dojrzałą osobę. Nie u wszystkich jednak schemat ich powstawania jest taki sam. Istnieje kilka podstawowych typów zmarszczek, spowodowanych przede wszystkim genami, ale również stylem życia, aktywnością fizyczną i dietą. Rodzaje zmarszczek zwykle klasyfikuje się ze względu na miejsce ich występowania. Szczególnie dużą uwagę wiele kobiet poświęca zmarszczkom pod oczami. Skóra wokół nich jest niezwykle delikatna i podatna na uszkodzenia. Stąd też pierwsze symptomy świadczące o możliwym pojawieniu się zmarszczek, zwykle obserwowane są w okolicy oczu. Na szczególną uwagę zasługują też zmarszczki na czole. Zwykle obserwowane są jako poziome linie przechodzące przez środek czoła. Ich występowanie w tym miejscu spowodowane jest zmniejszoną ilością tkanki tłuszczowej w tym miejscu oraz mimiką twarzy, która codziennie i wielokrotnie nakazuje nam marszczyć czoło. W efekcie ciągłego powtarzania tych samych ruchów powstają także tzw. zmarszczki palacza występujące w okolicy ust.

Krem na zmarszczki dostosowany do potrzeb cery

Oznaki starzenia się skóry można dziś niwelować dzięki stosowaniu nowoczesnych kremów na zmarszczki. Kiedy jednak rozpocząć ich używanie? Pierwsze symptomy nadchodzących zmarszczek, w zależności od genów i stylu życia, zwykle obserwowane są około 25. roku życia. To mniej więcej w tym czasie zasób zawartych w skórze składników, m.in.: kolagenu zaczyna powoli zanikać. Warto więc już w młodym wieku zacząć zapobiegać powstającym w skórze zmianom. Z tego powodu producenci kosmetyków wprowadzili na rynek specjalne preparaty przeciwzmarszczkowe dedykowane młodym osobom. Ich działanie skupia się przede wszystkim na nawilżaniu, które jest niezwykle potrzebne w tym wieku. Stopniowo z upływem czas do kremów do poszczególnych grup wiekowych dodawane są związki mające działanie przeciwstarzeniowe, takie jak: retinol, kwas hialuronowy lub koenzym Q10. Dobierając preparat dedykowany swojej grupie wiekowej, mamy pewność, że nie przeciąży on naszej cery, ale dostarczy jej potrzebnych substancji odżywczych niezbędnych do młodego i świeżego wyglądu.