Podrażniona skóra po demakijażu. Jak sobie z nią radzić?

Podrażniona skóra po demakijażu. Jak sobie z nią radzić?

Demakijaż twarzy jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie odpowiedniej kondycji skóry. Wszystkie inne zabiegi, nawet wykonywane z użyciem najlepszej jakości kosmetyków nie dadzą zadowalających efektów, jeśli zaniedbany będzie podstawowy element - oczyszczanie. Ta najważniejsza i wykonywana codziennie przez wszystkie kobiety czynność, bywa rutynowa i machinalna. Choć z zapałem śledzimy pojawiające się na rynku nowości kosmetyczne, takie jak coraz to nowsze serum i różnego typu kremy, preparatom do oczyszczania twarzy nie poświęcamy tyle uwagi. Wciąż kupujemy uniwersalne kosmetyki do demakijażu, niedostosowane do potrzeb naszej cery i automatycznie je stosujemy, powielając od lat te same błędy. Skutkami takich postępowań są m.in.: podrażnienia, utrata elastyczności, pojawiające się niedoskonałości i brak blasku. Warto więc poświęcić trochę uwagi i bliżej zapoznać się z problematyką oczyszczania twarzy.

Powody, dla których warto dbać o prawidłowe oczyszczanie twarzy

Codzienne oczyszczanie i demakijaż twarzy to nie tylko usuwanie z niej makijażu. Choć całkowite i prawidłowe zmycie go jest niezbędne, to równie ważne jest oczyszczenie twarzy z martwego naskórka i wydzielanego sebum. Te dwa elementy niewidoczne gołym okiem powstają nieustannie na skórze naszej twarzy. Ich intensyfikacja zależna jest od wielu czynników, m.in.: typu naszej cery, diety i aktywności fizycznej, jednak ich powstawanie jest nieuchronne i naturalne u każdego człowieka. Pozostawione na twarzy resztki obumarłego naskórka i sebum zatykają pory, które w ten sposób ulegają rozszerzeniu. Ten błąd w pielęgnacji uwidacznia się poprzez występowanie wyprysków i zaskórników. Pośrednio wpływa to również na ogólną kondycję skóry, ponieważ uniemożliwia odpowiednie wchłanianie się składników odżywczych zawartych w nakładanych później kosmetykach. Efektem tego może być wysuszona i pozbawiona blasku cera. W demakijażu niezwykle ważne są również techniki oczyszczania twarzy i dobór odpowiednich preparatów. Konsekwencją nieprawidłowości mogą być podrażnienia, zaczerwienienia, a nawet rozwój stanów zapalnych. Co więc zrobić, aby demakijaż był codzienną czynnością przeprowadzaną w sposób prawidłowy i z jak najmniejszym ryzykiem wystąpienia jakichkolwiek podrażnień?

Przebieg prawidłowego demakijażu twarzy

Jak dbać o skórę twarzy w kontekście codziennego demakijażu? Podstawową zasadą codziennego, prawidłowego oczyszczania twarzy jest jego codzienne i regularne wykonywanie. Cały zabieg oczyszczania powinien składać się z kilku faz. Pierwszą z nich jest usunięcie makijażu. Do tego celu najczęściej używa się mleczka, płynu micelarnego lub płynu dwufazowego. Naniesiony na wacik kosmetyk należy przyłożyć do oczyszczanej części twarzy i odczekać kilkanaście sekund. Jest to szczególnie istotne w przypadku demakijażu oczu. Wrażliwa i delikatna skóra w tych rejonach narażona jest na uszkodzenia, dlatego też absolutnie nie należy trzeć skóry. Proces oczyszczania kontynuujemy do momentu, aż na waciku nie będzie śladów makijażu. Następnie nadchodzi pora na całościowe oczyszczanie twarzy z martwego naskórka i sebum. Do tego celu przeznaczone są różnego typu kosmetyki, m.in.: żele, pianki i preparaty oczyszczająco łagodzące. Przy tym kroku warto zapoznać się z informacją od producenta, ponieważ w zależności od kosmetyku możliwe są różne sposoby użytku. Większość z nich należy delikatnie nanieść na zwilżoną twarz i wmasować w skórę, po czym pozostałości zmyć wodą lub wacikiem. W niektórych jednak przypadkach zaleca się pozostawić kosmetyk na kilka minut, aby prawidłowo aktywować jego działanie. Po tym etapie konieczne jest przywrócenie skórze odpowiedniego pH. Wykonuje się to poprzez aplikacje toniku nałożonego na wacik. Cały proces demakijażu powinien zakończyć się nałożeniem odpowiednio dobranego do typu cery kremu.

Kosmetyki dostosowane do potrzeb cery

Istnieje wiele różnych typów cery, które wymagają zupełnie odmiennych kosmetyków. Te, których działanie będzie znakomicie sprawdzało się u jednych kobiet, może okazać się kompletnie odmienne u innych. Szeroka gama kosmetyków oferowanych przez producentów pozwala na znalezienie idealnych produktów oczyszczających dla każdego. Cerom wymagającymi szczególnej troski polecane są środki powstałe w oparciu o najnowszą wiedzę z zakresu dermatologii. Stąd też na rynku dostępne są m.in.: nowoczesne preparaty oczyszczająco-łagodzące do skóry trądzikowej i z trądzikiem różowatym, do skóry mieszanej i tłustej. Warto zapoznać się bliżej z nowatorskimi kosmetykami do oczyszczania i demakijażu twarzy i wybrać coś idealnie dostosowanego do naszych potrzeb, aby uniknąć podrażnień, ale i dogłębnie oczyścić skórę i przygotować ją do aplikacji kremu czy też serum.