Trądzik różowaty, jakich kremów używać?

Trądzik różowaty, jakich kremów używać?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry twarzy, z którą przeważnie borykają się kobiety od 25. do 60. roku życia o jasnej karnacji. Zdarza się, że cięższe przypadki mogą zostać rozpoznane również u płci przeciwnej. Walka z trądzikiem różowatym najczęściej wymaga interwencji lekarza oraz użycia specjalistycznych kremów, oraz żeli do mycia twarzy trądzikowej. W poniższym artykule odpowiemy na wszystkie trapiące Cię pytania, zaczynając od tego, czym jest trądzik różowaty, jakie są jego objawy, domowe sposoby czy kosmetyki warte uwagi podczas leczenia trądziku różowatego.

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna choroba skóry twarzy, obejmująca okolice czoła, nosa, policzków oraz brody, które pod wpływem zewnętrznych bodźców z łatwością ulegają zaczerwienieniu. Z dolegliwością najczęściej borykają się osoby dorosłe między 25 a 60 rokiem życia, wyróżniające się jasną karnacją. Warto jednak pamiętać, że objawy trądziku różowatego mogą pojawić się już w okresie dojrzewania. Najczęściej występowanie przewlekłego schorzenia jest uwarunkowane:

  • predyspozycjami genetycznymi,
  • nieprawidłową pracą układu immunologicznego, zwanym także odpornościowym,
  • zaburzeniami naczyniowymi oraz łojotoku,
  • zaburzeniami na tle hormonalnym.

Bardzo często występowanie trądziku różowatego może być uwarunkowane również czynnikami środowiskowymi. Wzmożony oraz długotrwały stres, ciężkostrawna dieta, nadmierne spożywanie alkoholu, nadmierna ekspozycja na słońce, niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej oraz przyjmowanie wybranych leków powodują dyskomfort i mogą zaostrzyć występowanie trądziku różowatego.

Objawy trądziku różowatego

Pierwsze objawy trądziku różowatego pojawiają się w okolicach nosa, następnie policzków, brody oraz czoła. Towarzyszy im nie tylko silne zaczerwienienie, ale również napięcie skóry, delikatny świąd, szczypanie, pieczenie, a nawet miejscowe podwyższenie temperatury. Podobnie jak inne choroby przewlekłe trądzik różowaty przebiega wraz z okresami zaostrzeń oraz remisji. Na zarumienionej skórze mogą się wtedy pojawić tzw. teleangiektazje, czyli poszerzone, lecz drobne naczynia krwionośne. W kolejnym etapie na skórze można zaobserwować pojawienie się krostek, grudek, obrzęku twarzy czy rumienia przelotnego bądź stałego. Natomiast cera staje się sucha, wrażliwa na czynniki zewnętrzne, a także chropowata. Ze względu na różnorodne objawy wyróżnia się cztery postaci choroby:

  • rumieniowo - teleangiektatyczną - rumień pojawia się w centralnej części twarzy wraz z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Dolegliwość może utrzymać się do 10 minut lub dłużej;
  • grudkowo-krostkową - na twarzy pojawia się obrzęk oraz stały rumień, można zauważyć krostki oraz drobne guzki w centralnej części twarzy;
  • guzowatą - u chorego pojawia się stały rumień i obrzęk, a powierzchnia skóry pokryta jest grudkami, krostkami czy guzami. Najczęściej w okolicach czoła, nosa, oczu, uszu, a nawet łuków jarzmowych;
  • oczną - pojawia się pieczenie, kłucie oraz świąd oczu, a nawet zapalenie spojówek czy nadwrażliwość na ostre światło.

Kosmetyki wspomagające leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku różowatego przede wszystkim wymaga interwencji lekarza, jednak w domowych warunkach można stosować kosmetyki dedykowane skórze z opisywanymi problemami. Zdecydowanie polecamy w tym celu serię kremów zapobiegających oraz łagodzących objawy typowe dla skóry naczynkowej i podatnej na występowanie trądziku różowatego - ROSACURE. Codzienną pielęgnację skóry warto rozpocząć od żelu do mycia twarzy trądzikowej, który delikatnie oczyści, odświeży oraz ochroni skórę. Produkt działa łagodząco oraz kojąco. Jest doskonałym rozwiązaniem dla osób borykających się z nawracającym trądzikiem różowatym. Następnie warto wybrać kremy na trądzik różowaty, które będą dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Proponujemy krem z filtrem ochronnym, który świetnie sprawdzi się w okresie wakacyjnym, bądź krem wraz z żelem o działaniu łagodzącym, eliminujący uczucie kłucia.

All comments