Przebarwienia na twarzy - jak powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia na twarzy - jak powstają i jak się ich pozbyć?

Z przebarwieniami skórnymi boryka się niejedna kobieta od 30. oraz po 50. roku życia. Przebarwienia na twarzy mogą być uwarunkowane genetycznie. Jednak warto również zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację skóry oraz stosowanie kosmetyków, chroniących przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, szczególnie w okresie letnim. Przebarwienia na twarzy wynikają przede wszystkim z nagromadzenia się melaniny w komórkach oraz nieprawidłowego funkcjonowania melanocytów. Nie oznacza to jednak, że nie można walczyć z powstawianiem przebarwień skórnych. W poniższym artykule przedstawimy, jakie są najczęstsze przyczyny pojawiania się przebarwień na twarzy oraz w jaki sposób może pomóc kuracja odpowiednio dobranymi produktami kosmetycznymi.

Przebarwienia na twarzy - przyczyny

Przebarwienia na twarzy najczęściej wynikają z nieprawidłowej pracy melanocytów, które produkują melaninę, a ta nierównomiernie gromadzi się w komórkach. Niemniej jednak przyczyn powstawania przebarwień skórnych może być znacznie więcej. Mogą być one spowodowane czynnikami genetycznymi, nieprawidłową pracą tarczycy. Owszem, przebarwienia mogą występować przy niedoczynności, bądź nadczynności tarczycy, a także u kobiet borykających się z chorobą Hashimoto. W niektórych przypadkach mogą one wynikać również z zaburzeń hormonalnych, np. podczas przyjmowania nieodpowiednio dobranych tabletek antykoncepcyjnych, w ciąży czy w okresie menopauzalnym. Przebarwienia na twarzy są także skutkiem przyjmowania niektórych leków. Na ich pojawienie się wpływa m.in. nadużywanie leków przeciwbólowych. Co ciekawe, przebarwienia skórne mogą nawet występować po użytkowaniu ulubionych perfum. Najczęściej jednak są one wynikiem nieodpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV. Zaleca się, a nawet wskazane jest stosowanie kremów z filtrem, które chronią wierzchnią warstwę skóry.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Sposobów na pozbycie się przebarwień twarzy jest kilka, jednak przed rozpoczęciem kuracji warto zastanowić się nad przyczyną ich występowania oraz odbyciem wizyty u specjalisty. Nie da się jednak ukryć, że najlepszą formą kuracji jest regularne stosowanie kremów na przebarwienia. Środki do pielęgnacji skóry powinny zawierać przede wszystkim witaminę C, kwas kojowy, arbutynę, hydroquinone oraz kwasy owocowe odpowiedzialne za rozjaśnianie przebarwień, pojawiających się na twarzy. Jeśli jednak przyczyną przebarwień jest stan zapalny, najlepiej sięgnąć po peelingi chemiczne, które złuszczą skórę i wspomogą jej regenerację. Niektóre kobiety decydują się również na bardziej inwazyjne metody, takie jak laseroterapia, jednak jeden zabieg może nie przynieść oczekiwanych rezultatów i wymaga powtórzenia.

Jak pozbyć się przebarwień w okolicy kresy?

Wcześniej wspomnieliśmy, że przebarwienia skórne mogą pojawić się podczas ciąży. Najczęściej pojawiają się w okolicach kresy, czyli od pępka w dół. Nie stanowią one zagrożenia i znikają samoistnie. Jeśli jednak przebarwienia w okolicach kresy Ci przeszkadzają, istnieje możliwość przyspieszenia ich zniknięcia po porodzie. Warto wtedy postawić na peelingi mechaniczne, np. cukrowe bądź solne. W przypadku, gdy nie będą one skuteczne, a nie karmisz już piersią, możesz zdecydować się na preparaty wybielające. Szczególnie polecamy serię preparatów THIOSPOT przeznaczonych dla skóry z przebarwieniami. Kosmetyki te nie tylko hamują syntezę melatoniny, ale i wspomagają wyrównanie kolorytu skory oraz przeciwdziałają powstawaniu nowych przebarwień.

Kuracja przebarwień po trądziku

Mogłoby się wydawać, że przebarwienia po trądziku to przede wszystkim problem młodzieży w okresie dojrzewania. Jednak równie często borykają się z nimi osoby dorosłe. Przebarwienia po trądziku powstają w wyniku nieprawidłowego usuwania wyprysków pojawiających się na twarzy. Powstałe podczas wyciskania czy rozdrapywania blizny mogą odznaczać się barwą od różowej po brązową. Sposobów na usunięcie przebarwień skórnych cery trądzikowej jest wiele. Można postawić na kremy, maści, bądź zabiegi, takie jak mikrodermabrazja czy z zastosowaniem kwasu trójchlorooctowego. Jeśli preferujesz bezinwazyjne metody, zdecydowanie polecamy kremy na przebarwienia z serii THIOSPOT. Wspomagają one nie tylko redukcję przebarwień, ale także działają złuszczająco, podobnie jak niektóre zabiegi u kosmetyczki. Są także doskonałym rozwiązaniem dla dojrzałych kobiet, gdyż produkty te opóźniają proces starzenia się skóry.

All comments