SKŁADNIK
DZIAŁANIE
PRODUKTY
CYTRYNIAN TRIETYLU
Działa przeciwutleniająco – przeciwdziała rozpadowi trójglicerydów wchodzących w skład łoju i uwalnianiu wolnych kwasów tłuszczowych, przyczyniających się do zaczopowywania gruczołów łojowych i powstawania odczynu zapalnego. Ma również właściwości przeciwbakteryjne – przeciwdziała namnażaniu baterii wewnątrz biofilmu na skórze i błonach śluzowych. Dodatkowo poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyku – ułatwiając rozsmarowywanie
LINOLAN ETYLU
Uznawany za jedną z substancji działających na wszystkie elementy etiopatogenezy trądziku - wzmożoną produkcję łoju, nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych, rozwój flory bakteryjnej, a także uwalnianie mediatorów zapalnych w skórze. Bezpośrednio działa m.in. na enzym stymulujący pracę gruczołów łojowych, hamując produkcję łoju. Przyspiesza różnicowanie komórek naskórka, przez co wpływa na szybszą odnowę jego warstwy rogowej
GT-PEPTIDE-10
innowacyjny micropeptyd o właściwościach przeciwbakteryjnych. W linii pielęgnacyjnej Aknicare wzmacnia działanie Cytrynianiu Trietylu.
KWAS PIROGRONOWY
organiczny związek chemiczny z grupy α-ketokwasów, o wielokierunkowym działaniu na skórę. Na poziomie naskórka działa: antybakteryjnie (obniża pH skóry), keratolitycznie (złuszczając naskórek poprawia koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia) oraz redukuje zaskórniki i reguluje wydzielanie sebum. Na poziomie skóry właściwej kwas pirogronowy pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiedzialnych za młody wygląd skóry
MSM (DIMETYLOSULFON)
organiczny związek siarki, który pełni kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Posiada właściwości łagodzące reakcje alergiczne skóry oraz przeciwzapalne – m.in. ogranicza wydzielanie cytokin i angiokin prozapalnych, których uwalnianie wpływa na patogenezę ROSACEA. Koi skórę i łagodzi podrażnienia. Dodatkowo posiada właściwości antyoksydacyjne. Wspomaga proces gojenia ran, zmniejszając tym samym ryzyko występowania blizn.
KWAS SALICYLOWY (SALICYLIC ACID)
jedyny kwas BHA stosowanym w kosmetyce. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jako substancja dobrze rozpuszczalna w tłuszczach, łatwo przenika przez warstwę sebum i wnika w głąb mieszków włosowo-łojowych, usuwając nadmiar tłuszczu i zanieczyszczeń – tym samym skutecznie oczyszcza i zwęża ujścia gruczołów łojowych w skórze. Kwas salicylowy działa także złuszczająco na zgrubiałą warstwę rogową naskórka, przyspieszając proces odnowy skóry i redukując przebarwienia oraz zmniejszając płytkie blizny po trądzikowe
KWAS HIALURONOWY (HYALURONIC ACID, HA)
to organiczny związek chemiczny, należący do wielocukrów, w organizmie człowieka występuje pod postacią soli sodowej, tzw. hialuronianu sodu, większość zlokalizowana jest w skórze właściwej (wchodzi w skład macierzy międzykomórkowej). Kwas hialuronowy odpowiedzialny jest za wiązanie wody w skórze właściwej, dzięki czemu utrzymuje on właściwy stopień jej nawilżenia. Ze względu na swoje właściwości higroskopijne wykorzystywany w kosmetykach nawilżających i przeciwzmarszczkowych. Kwas hialuronowy może mieć różną masę cząsteczkową – HA o niskiej masie cząsteczkowej charakteryzuje się lepszą przenikalnością do głębszych warstw naskórka, HA o wyższej masie – tworzy na skórze hydrofilm chroniący przed przeznaskórkową utratą wody (TEWL).
MLECZAN CYNKU
substancja o działaniu antyseptycznym, ogranicza namnażanie bakterii, zwłaszcza bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych za trądzik. Wpływa na syntezę prostaglandyn - substancji regulujących m.in. funkcje wydzielnicze skóry, w tym wytwarzanie sebum
KWAS OKTADEKADIENOWY
(Kwas linolowy, Octadecenedioic Acid) – należy do nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ma silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia się skóry oraz przyczynia się do szybszej regeneracji komórek podskórnych. Kwas linolowy poprawia barierę lipidową naskórka, normalizuje metabolizm skóry oraz chroni przed transepidermalną utratą wody wpływając na nawilżenie skóry. Zastosowanie kwasu linolowego poprawia także pracę gruczołów łojowych, wpływa na odblokowanie porów oraz zmniejszenie ilości zaskórników.
PROPANDEDIOL
glikol roślinny, pozyskiwany z glukozy, będący doskonałym nośnikiem składników aktywnych. Dzięki propanediolowi składniki zawarte w kosmetyku, zwłaszcza te o działaniu nawilżającym, mają szansę wniknąć głębiej i działać dłużej. Dodatkowo sam również wykazuje właściwości nawilżające i zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka.
HONOKIOL
polifenol pozyskiwany z kory magnolii o silnym działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i kojącym łagodzi podrażnienia nawet bardzo wymagającej skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. Honokiol ma również właściwości antyoksydacyjne, wpływając na spowolnienie procesów starzenia się skóry oraz silne właściwości ochronne przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
KWAS POLIGLUTAMINOWY (Polyglutamic Acid)
polimer kwasu glutaminowego mającego zdolność do tworzenia na skórze warstwy ochronnej o działaniu nawilżającym i chroniącym skórę wrażliwą. Pozostawia delikatny film na skórze, wzmacniając jej naturalne mechanizmy ochronne.
BUTYLOCYKLOHEKSANOL
przeciwdziała aktywacji receptorów TrpV1 na keratynocytach, wywierając silne działanie łagodzące i zmniejszając intensywność nieprzyjemnych odczuć tj. pieczenie, palenie czy zaczerwienie skóry związanych z ROSACEA.
PROTEINY SOI
hydrolizowane białko sojowe to składnik roślinny, który wykazuje działanie nawilżające i zmiękczające, dlatego najczęściej wykorzystywane jest w balsamach do ciała, kremach do twarzy, odżywkach do włosów, szamponach lub tuszach do rzęs.
MOCZNIK
substancja chemiczna, powstająca w naszym organizmie jako produkt uboczny przemiany białek, a także występująca w naturalnym czynniku nawilżającym (NMF), stanowiąc jeden z głównych jej składników. W kosmetykach wykorzystywany jest jego syntetyczny odpowiednik. W zależności od stężenia mocznik wspomaga regenerację, nawilża i uszczelnia naskórek, zatrzymując wodę w głębszych partiach skóry oraz odbudowuje i wzmacnia płaszcz ochronny naskórka. Dodatkowo ma on właściwości złuszczające i antyseptyczne oraz łagodzące stany zapalne w skórze- również przy atopowym zapaleniu skóry.
KWAS JABŁKOWY (Malic Acid)
należy do kwasów AHA. W niższych stężeniach ma działanie nawilżające oraz rozjaśniające przebarwienia, w wyższych stężeniach działa jako składnik zmiękczający i peelingujący. W połączeniu z mocznikiem ma działanie keratoplastyczne.
ACETYLOGLUKOZAMINA
aminokwas będący prekursorem do biosyntezy związków budulcowych, m.in. kw. hialuronowego. Wspierając tworzenie kwasu hialuronowego wpływa na poziom nawilżenia skóry.
N-ACETYLOGLUKOZAMINA (NAG)
pochodna glukozaminy, która stymuluje produkcję kwasu hialuronowego oraz jest prekursorem syntezy kolagenu. NAG działa hamująco na proces powstawania melaniny w skórze – blokuje przekształcenie protyrozynazy w tyrozynazę, wpływając na proces melanogenezy.
KWAS FERULOWY
silny antyoksydant spowalniający procesy starzenie się skóry, nawilża oraz pobudza syntezę nowego kolagenu i elastyny. Posiada właściwości depigmentacyjne, hamując produkcję melaniny i rozjaśniając przebarwienia. U osób z cerą trądzikową działa przeciwzapalnie, dzięki czemu pozwala wyciszyć stany zapalne. Kwas ferulowy działa także synergetycznie z innymi antyoksydantami, takimi jak witamina C i E, wzmacniając ich właściwości oraz podtrzymując ich stabilność.
FENYLOETYL REZORCYNOLU
organiczny związek chemiczny, który wpływa na spowolnienie melanogenezy (proces powstawania melaniny), tym samym hamuje proces powstawania przebarwień. Tyrozynaza katalizuje pierwsze dwa etapy wytwarzania melaniny, hydroksylację L-tyrozyny do L-dihydroksyfenyloalaniny (L-DOPA), a następnie utlenianie tych związków do L-dopachinonu. Fenyloetyl rezorcynolu, konkurując z L-DOPĄ - zastępuje ją jako „bardziej preferowany” substrat rozpoznany przez tyrozynazę, tym samym zapobiega powstawaniu L-Dopachinonu i kolejnym etapom szlaku melanogenezy
CERAMIDY
potocznie nazywane cementem międzykomórkowym należą do lipidów skóry. Stanowią ważne spoiwo wypełniające przestrzeń międzykomórkową, wpływając tym samym na elastyczność warstwy rogowej naskórka. W połączeniu z cholesterolem oraz kwasami tłuszczowymi tworzą barierę wodno-lipidową, przez co mają wpływ na poziom nawilżenia skóry oraz wzmacniają ochronną funkcję płaszcza hydrolipidowego. Ich zawartość zmniejsza się z wiekiem, ponadto są wypłukiwane przez środki myjące (mydło, detergenty i rozpuszczalniki), co zaburza właściwości ochronne skóry.
CHOLESTEROL
należy do lipidów, odgrywa istotną funkcję w barierze lipidowej skóry, a także jest składnikiem błon komórkowych. Ma właściwości antyoksydacyjne, zmiękcza i wygładza skórę, działa przeciwzmarszczkowo, zapobiega przez naskórkowej utracie wody. Jest także stabilizatorem emulsji, chroni przed rozwarstwieniem, w efekcie przedłuża trwałość produktu. Wykorzystywany w produktach do skory suchej, wrażliwej, atopowej.
FITOSFINGOZYNA (Phytosphingosine)
uczestniczy w procesie różnicowania komórek naskórka, uczestniczy także w wielu procesach biochemicznych. Działa przeciwzapalnie - redukuje reakcje zapalne oraz przeciwalergicznie i przeciwhistaminowe - blokuje swędzenie i przepuszczalność naczyń krwionośnych wywołane podaniem histaminy. Dodatkowo fitosfingozyna hamują wzrost bakterii i drożdżaków. Stosowana w kosmetykach do pielęgnacji skóry naczyniowej i trądzikowej, w tym z trądzikiem różowatym.
GLICEROL
organiczny związek chemiczny, potocznie nazywany gliceryną, silnie hydrofilowy (ma zdolność do łączenia się z wodą, zatrzymując ją w skórze). W niskich stężeniach wykazuje właściwości nawilżające i natłuszczające, wpływa także na poprawę napięcia skóry.
KSYLITOL
związek będący alkoholem cukrowym, potocznie zwany cukrem brzozowym. Spożywany, jako zamiennik cukru, ułatwia mineralizację, czyli przyswajanie minerałów przez organizm, a także redukuje wydzielanie insuliny, dzięki czemu jest popularnym słodzikiem w diecie cukrzycowej. W preparatach kosmetycznych ksylitol ma zdolność do wiązania wody w naskórku, zmniejszając przez naskórkową utratę wody oraz wykazuje działanie przeciwzapalne, zmniejszając ekspresję cytokin prozapalnych. Pełni także funkcję ochronną przed podrażnieniami. Ksylitol jest również naturalną substancją hamującą tworzenie biofilmu bakteryjnego – zachowanie równowagi mikrobiologicznej jest szczególnie istotne przy AZS
GLUKONIAN SODU (Sodium Gluconate)
sól sodowa kwasu glukonowego, będącego pochodną glukozy. Należy do substancji chelatujących, czyli wykazuje zdolność do chemicznego wiązania się z innymi składnikami, tym samym wpływa na konsystencję i lepkość kosmetyku, a ponadto wzmacnia właściwości zawartych w formule antyoksydantów. Ma właściwości zmiękczające, przeciwzapalne i antyoksydacyjne
KWAS MLEKOWY (Lactic Acid)
łagodny kwas należący do alfahydroksykwasów (AHA). W niskim stężeniu działa nawilżająco i zmiękczająco, w wyższych – złuszczająco (keratolitycznie). Wpływa na poprawę jędrności skóry oraz na ujednolicenie jej kolorytu – redukuje przebarwienia.
WITAMINA C
kwas askorbinowy, silny antyoksydant, chroni skórę przed wolnymi rodnikami, przeciwdziałając procesom starzenia się skóry, wspomaga regenerację i wytwarzanie kolagenu - przyspiesza powstawanie kolagenu tkankowego i proteoglikanów, czyli białek, pełniących rolę rusztowania skóry, tym samym wpływa za jej elastyczność i sprężystość. Witamina C uszczelnia i zwiększa elastyczność ścian naczyń włosowatych, przeciwdziałając ich uszkodzeniu. Ma również delikatne działanie złuszczające i rozjaśniające. W przypadku cery tłustej ma zdolność do hamowania procesu utleniania się składników tłuszczowych zawartych w sebum, co pomaga w walce z trądzikiem. Witamina C jest wrażliwa na ogrzewanie, utlenianie i działanie promieniowania UV.
KWAS L-ASKORBINOWY
wykorzystywana w kosmetykach aktywna forma witaminy C. Wykazuje wszystkie jej zalety- redukuje przebarwienia, rozjaśnia skórę, działa przeciwzmarszczkowo i odmładzająco.To silny antyoksydant, chroni skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki oraz przed promieniowanie UVA i UVB. Wpływa na syntezę kolagenu, tym samym pozytywnie oddziałuje na elastyczność i sprężystość skóry. Litera „L” oznacza, że grupa hydroksylowa kwasu askorbinowego znajduje się po lewej stronie.
WITAMINA E
grupa związków chemicznych: tokoferoli i tokotrienoli o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Dzięki zdolności do zwalczania wolnych rodników witamina E chroni organizm przed stresem antyoksydacyjnym oraz spowalnia procesy starzenia się skóry. Wspomaga gojenie się skaleczeń, poparzeń posłonecznych i leczenie blizn, a także zapobiega hiperpigmentacji. Dzięki zdolności do wbudowywania się w lipidowe struktury skóry, wpływa na wzmocnienie płaszcza lipidowego, ochraniającego skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
SOD (DYSMUTAZA PONADTLENKOWA, SuperOxide Dismutase)
bardzo silny enzymatyczny antyoksydant, występujący naturalnie w organizmie. W przeciwieństwie do antyoksydantów nieenzymatycznych (np. witaminy C czy E) nie zużywa się w procesie neutralizowania rodników, jedynie przyspiesza zachodzące reakcje chemiczne. Stanowi pierwszą linię obrony przed wolnymi rodnikami, chroni organizm przed stresem antyoksydacyjnym i hamuje proces starzenia się skóry.
CYNK
ma właściwości przeciwutleniające – chroniąc przed wolnymi rodnikami. Wykazuje właściwości przeciwzapalne - stosowanie związków cynku polecane jest w leczeniu chorób skóry takich jak: trądzik czy łojotokowe zapalenie skóry. Pierwiastek ten korzystnie wpływa na metabolizm kolagenu i regenerację tkanek.
KWASY TŁUSZCZOWE
kwasy monokarboksylowe, które charakteryzują się różną długością łańcucha węglowego i wchodzą w skład lipidów. W zależności od rodzaju wiązań w łańcuchu węglowym wyróżniamy 2 rodzaje kwasów tłuszczowych: nasycone i nienasycone. Szczególną rolę w organizmie pełnią tzw. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), do których zalicza się m.in. kwas linolowy (LA) oraz α-linolenowy (ALA), których organizm nie potrafi zsyntetyzować. NNKT stanowią m.in. główny składnik ceramidów, warunkując prawidłową strukturę spoiwa międzykomórkowego oraz ochronnego płaszcza hydrolipidowego naskórka.
TOKOFEROL
pod tą nazwą kryje się grupa związków (alfa-tokoferol, beta-tokoferol, gamma-tokoferol, delta-tokoferol), stanowiąca element składowy witaminy E, wykazujący podobną aktywność biochemiczną co witamina E ( patrz WITAMINA E)
PANTENOL (D-PANTHENOL)
prowitamina B5, pochodna witaminy B5 naturalnie występującej w skórze, włosach i paznokciach. Działa łagodząco i kojąco, wzmacnia i odbudowuje strukturę skóry, włosów i paznokci. Ponadto pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawilżenia skóry oraz działa regenerująco, przyspieszając gojenie drobnych ran, zadrapań i otarć.
KWAS GLUKURONOWY
związek organiczny będący pochodną glukozy i należący do kategorii kwasów aldonowych, występuje w tkance łącznej i wraz z N-acetyloglukozaminą tworzy kwas hialuronowy. Ma silne właściwości detoksykacyjne. W kosmetyce wykorzystywany zwykle ze względu działanie łagodzące, kojące i nawilżające, wpływa m.in na utrzymywanie odpowiedniej elastyczności skóry.
KWAS MADEKASOWY (Madecassic Acid)
związek organiczny występujący m.in. w wąkrocie azjatyckiej. Stymuluję regenerację skóry i ułatwia gojenie się ran i pęknięć. Ma wpływ biosyntezę kolagenu, tym samym działa odmładzająco na skórę. Posiada także właściwości przeciwzapalne.
KWAS AZJATYKOWY (Asiatic Acid)
związek organiczny występujący m.in. w wąkrocie azjatyckiej. Bardzo silny antyoksydant. Wpływa na biosyntezę kolagenu, tym samym działa odmładzająco na skórę. Posiada także właściwości przeciwzapalne.
GLIKOPEPTYDY FIBRONEKTYNY
prekursorzy biosyntezy fibronektyny – glikoproteiny będącej głównym składnikiem macierzy pozakomórkowej. Przyśpiesza proces regeneracji naskórka.
LINOLAN PROLINY
prekursor syntezy kolagenu (prolina jest jednym z głównych składników budulcowych kolagenu). Wpływa na zwiększenie elastyczności i gęstości skóry.
IZOMERYT SACHARYDOWY
długotrwale nawilża, łagodzi podrażnienia oraz wzmacnia barierę ochronną skóry, naturalny polisacharyd - odbudowuje barierę ochronną skóry oraz zmniejsza uczucie ściągnięcia i nadwrażliwości.
KWAS LIPONOWY
bardzo silny antyoksydant, około 100x niż kwas askorbinowy - witamina C. Chroni przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV oraz działaniem wolnych rodników. Rozjaśnia skórę, działa przeciwzapalnie oraz przeciwzmarszczkowo. Ze względu na swoją budowę bardzo łatwo przenika do wnętrza skóry.
PALMITYNIANAN RETINYLU
bezpieczna i najdelikatniejsza forma witaminy A stosowana w kosmetyce. Działa przeciwzmarszczkowo i odmładzająco na skórę, aktywuje produkcję kwasu hialuronowego, przyspiesza regenerację oraz stymuluje produkcję kolagenu- wygładzając zmarszczki mimiczne. Witamina A posiada także właściwości rozjaśniające, pomagając redukować przebarwienia skóry.
ALFA BISABOLOL
składnik ekstraktu z rumianku rzymskiego. Posiada właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz łagodzące. Polecany dla osób ze skórą wrażliwą i alergiczną.