Jak działają kwasy owocowe w kosmetykach?

Jak działają kwasy owocowe w kosmetykach?

Kremy z kwasami owocowymi - dla kogo są przeznaczone?

Działanie kwasów owocowych jest znane od bardzo dawna. Jeszcze zanim powstały znane nam dzisiaj kosmetyki, ludzie (zwłaszcza kobiety) nakładali na twarz i skórę przekrojone owoce, wcierając w skórę pochodzący z nich sok. Nie jest zatem niczym dziwnym, że obecnie stosuje się te same substancje. Dziś robimy to bardziej świadomie. Wiele badań przeprowadzonych na kwasach owocowych pozwoliło bowiem potwierdzić ich działanie. Wiemy już na pewno, które z nich są dobre dla skóry tłustej, suchej, a które zwalczają przebarwienia. Trzeba jednak wiedzieć, jak dane kwasy wpływają na skórę. To, że mają naturalne pochodzenie, nie oznacza, że zawsze działają korzystnie i mogą być stosowane przez każdego. Uważać muszą przede wszystkim osoby ze skórą wrażliwą i alergiczną. Kwasy owocowe, choć zwykle poprawiają wygląd skóry, mogą ją też podrażniać, jeśli nieodpowiednio je dobierzemy.

Kwasy owocowe - zastosowanie w kosmetyce

Mimo postępu badań nad różnymi substancjami chemicznymi często wracamy do korzeni. Zwiększa się popularność dermokosmetyków - kosmetyków przebadanych dermatologicznie, bezpiecznych dla skóry - a jednocześnie chętniej wybieramy preparaty ze składem pochodzenia naturalnego. Kwasy owocowe mają szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wiele z nich jest dodawanych do kremów, serum czy żeli oczyszczających skórę i odżywek do włosów. Substancje chemiczne, które zostały wprowadzone do kosmetyków stosunkowo niedawno, były wzorowane na składnikach naturalnych. Krem z kwasami owocowymi ma więc podobne właściwości jak ten, wytworzony chemicznie. W zależności od kwasu, który zastosujemy, możemy skórę ujędrnić, wygładzić, odmłodzić, a także pozbyć się przebarwień czy krost. Warto wiedzieć, jak działają różne składniki aktywne w kosmetykach, żeby stosować te kremy, które najlepiej wpłyną na naszą cerę. Trzeba pamiętać, że nadmiar niektórych substancji jest równie szkodliwy, co ich niedobór, dlatego stosowane kremy powinny mieć zbilansowany skład, tak samo, jak stosowana dieta.

Jak krem z kwasami owocowymi może zmienić naszą skórę?

Czynniki zewnętrzne, takie jak środki czystości, także te do mycia ciała, oraz inne substancje, z którymi ma kontakt nasza skóra, niszczą jej wygląd. Nawet słońce i mróz negatywnie wpływają na kondycję skóry. Trzeba więc zadbać o odpowiednie odżywienie, dostarczając składników o działaniu ochronnym. Takie właściwości wykazują kremy z kwasami owocowymi. Dzięki nim skóra jest odmłodzona, zrogowaciały naskórek usunięty, a głębokie warstwy oczyszczone, co uwalnia od przebarwień i przetłuszczania. Składniki aktywne, takie jak kwas jabłkowy, mają wielkie znaczenie w kosmetyce. Wspomniany kwas nawilża i rozjaśnia skórę, a w większym stężeniu może być stosowany jako peeling. Kwasy owocowe nie tylko zmieniają koloryt oraz stopień nawilżenia skóry, ale mogą też wpływać na jej fakturę. Wiele naturalnych składników działa wygładzająco, ujędrnia, a nawet pozwala usuwać drobne blizny lub ślady po trądziku.

Kremy z kwasami owocowymi o różnym stężeniu

Zawartość kwasów owocowych w kremach jest bardzo istotna. Od niej zależy, jakie właściwości wykazują kwasy. Niskie stężenie daje efekty na powierzchni skóry, a im jest wyższe, tym kwas może głębiej się wchłonąć, intensywniej nawilżyć i odżywić skórę w różnych warstwach. Zbyt wysokie stężenie może też być niebezpieczne, zwłaszcza dla skóry wrażliwej i podrażnionej. Do pielęgnacji ciała stosuje się różne substancje. Jest to spowodowane właśnie tym, że do różnych typów skóry niezbędne są inne składniki. Nie każdy potrzebuje takich samych witamin i w takiej samej ilości. Warto więc wiedzieć, co stosujemy i jak działają nasze kosmetyki. Z niektórych substancji trzeba zrezygnować, jeżeli skóra jest znacząco zniszczona, złuszczona lub mamy na niej ranę. Kremy z kwasami owocowymi, ale też z teoretycznie bezpiecznymi składnikami chemicznymi, mogą nieść negatywne skutki i podrażniać uszkodzoną skórę. Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań do ich stosowania, to warto z nich korzystać.

All comments