W jaki sposób zniwelować blizny po trądziku?

W jaki sposób zniwelować blizny po trądziku?

Trądzik niegdyś był kojarzony z okresem dojrzewania, jednak obecnie jest to problem dotyczący każdej grupy wiekowej. Wyleczenie zmian trądzikowych wiąże się przede wszystkim z kilkumiesięczną kuracją, która niestety dla wielu osób nie oznacza zakończenia walki o piękną i lśniącą cerę. Z czasem na twarzy pojawiają się nieestetyczne blizny i przebarwienia, które w przypadku kobiet bardzo często maskowane są za pomocą makijażu. W poniższym artykule podpowiemy, w jaki sposób zniwelować blizny oraz przebarwienia po trądziku, co powinno znaleźć się w składzie kremu na blizny potrądzikowe, a także, jaki krem na blizny czy na przebarwienia po trądziku wybrać.

Skąd biorą się blizny potrądzikowe?

Trądzik dotyczy ponad 85% populacji pomiędzy 12. a 25. rokiem życia, natomiast blizny potrądzikowe pojawiają się u blisko 90%. Bardzo często po skończonej kuracji na skórze twarzy można zauważyć liczne ślady, których zniwelowanie stanowi nie lada wyzwanie. Blizny po trądziku to nic innego jak zmiany skórne będące wynikiem uszkodzenia skóry właściwej, a w następstwie zastąpienia jej fragmentem tkanki łącznej włóknistej. Występują one zazwyczaj w postaci zapadnięć oraz wgłębień różniących się między sobą kształtem, wielkością, a także głębokością. Ponadto ze względu na to, że wraz z wiekiem nasza skóra produkuje mniejszą ilość kolagenu, mogą one stać się znacznie bardziej widoczne dla gołego oka.

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje blizn potrądzikowych:

  • przebarwienia - plamy skórne o kolorze różowym bądź jasnobrązowym,
  • zanikowe - przybierają postać nierównej skóry lub wcześniej wspomnianych wgłębień różniących się między sobą wielkością oraz głębokością,
  • przerostowe - przybierają postać wypukłych i twardych guzków.

Blizny potrądzikowe mogą być skutkiem nieprawidłowo dopasowanego leczenia oraz rytuału pielęgnacyjnego. Co więcej, bardzo często są one wynikiem samodzielnego wyciskania oraz rozdrapywania powstających krost, co w wielu przypadkach może prowadzić do zakażenia bakteryjnego i w następnie wystąpienia stanu zapalnego.

Krem na blizny po trądziku a skład preparatu

Mając na uwadze, że jedną z przyczyn wystąpienia blizn potrądzikowych jest nieprawidłowo dopasowane leczenie oraz pielęgnacja, chcąc zniwelować skutki trądziku, należy zwrócić uwagę na skład stosowanych preparatów. Krem na blizny po trądziku powinien zawierać m.in.:

  1. kwas salicylowy, odpowiedzialny za redukcję ilości bakterii, a także usuwanie nadmiaru tłuszczu oraz zanieczyszczeń,
  2. kwas azelainowy, który skutecznie przeciwdziała pojawianiu się nowych przebarwień,
  3. kwas glikolowy, odpowiadający za regulację pracy gruczołów łojowych,
  4. alantoinę, która efektywnie nawilża, regeneruje, wygładza i zmniejsza pojawiające się zaczerwienienia,
  5. retinoidy, blokujące stany zapalne, zarazem przyspieszające regenerację skóry oraz zmniejszające zmiany trądzikowe,
  6. alfa-hydroksykwasy (AHA), odpowiedzialne za zmniejszenie widoczności blizn oraz wygładzenie skóry,
  7. rumianek, który niweluje powstałe zaczerwienienia oraz rozjaśnia widoczne dla gołego oka blizny.

W rzeczywistości na sklepowych półkach można znaleźć naprawdę wiele kremów na przebarwienia. A ilu klientów, tyle odmiennych opinii na ich temat. Przed wykonaniem pierwszego kroku warto jednak skontaktować się z lekarzem, udać się na wizytę, podczas której zostanie omówione dalsze leczenie, a także forma pielęgnacji.

Krem na blizny potrądzikowe vs krem na przebarwienia po trądziku

Produkty stosowane przy pielęgnacji twarzy powinny być dopasowane do jej potrzeb, a przede wszystkim typu cery. W walce ze zmianami potrądzikowymi w postaci blizn oraz przebarwień doskonale sprawdzą się kremy z serii AKINCARE i THIOSPOT. Pierwsza z nich powstała z myślą o osobach, które borykają się z rozległymi zmianami trądzikowymi, a także zmianami zapalnymi w obrębie twarzy. Natomiast kremy na przebarwienia po trądziku z serii THIOSPOT pomogą w wyrównaniu kolorytu skóry oraz w przeciwdziałaniu powstawania nowych zmian przebarwieniowych. Ponadto polecamy również produkty z linii ROSACURE, które sprawdzą się jako element pielęgnacji twarzy z zauważalnymi objawami trądziku różowatego. Zapewniające ukojenie oraz odpowiedni poziom nawilżenia zawierają w swoim składzie składniki aktywne o właściwościach przeciwzapalnych, wzmacniających naturalne mechanizmy ochronne skóry, zarazem ograniczających wystąpienie nieestetycznych zaczerwień oraz uczucie pieczenia.

All comments